20 Best Expensive Foods You Didn't Know You Could Buy Online - Unique Gifter

20 Best Expensive Foods You Didn’t Know You Could Buy Online

Disclosure of Material Connection: Some of the links in this post may be "affiliate links." This means if you click on the link and purchase an item, I will receive an affiliate commission. Disclosure in accordance with the Federal Trade Commission's 16 CFR, Part 255. This site is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.

Have you ever wondered what rich people eat? There’s some fancy food out there but you probably didn’t expect to be able to get it on the internet. Here’s some of our favourite expensive foods you didn’t know you could buy online.

Best Expensive foods you didn't know you could buy online | High-End Food | Creative Expensive Food Gifts | Special Food Gifts | #gifts #giftguide #presents #food #highend #expensive #uniquegifter

 

Expensive Foods You Didn’t Know You Could Buy Online

Now, here’s the thing about this list. We wanted to make sure it was something real – that means these aren’t huge bulk orders or those fake Amazon prices people use so they don’t have to remove an out of stock listing. If you regularly buy any of these tweet @UGifter on Twitter and let us know! (Also tell us why!)

All prices discussed are in USD.

See also: 20 White Elephant Gifts For Foodies

Cypress Grove Humboldt Fog Mini Goat Cheese, 16OZ, 4 Pack

Cypress Grove Ripened Goat Milk Cheese

$105.88

A big block of cheddar is what, $10? Well forget that! Get yourself a pound of Cypress Grove Ripened Goat Milk Cheese. It has a “ distinctive layer of edible vegetable ash running through the center”, whatever that means.

Buy on Amazon
25 Year Aged Extravecchio Traditional Balsamic Vinegar of Modena D.O.P. | Original Aged Artisanal Italian Aceto Balsamico by Alma Gourmet | 3.4oz (100g) | Tic Doser Included

Balsamic Vinegar of Modena

$124.00

Why is this bottle of balsamic vinegar more expensive than a bottle of champagne? Well, apparently there is a traditional way to make the stuff. Oh yeah, and like fine wine, it’s been aged for 25 years.

Buy on Amazon
10 Organic Madagascar Vanilla Beans Whole Grade A Vanilla Pods for Vanilla Extract and Baking

Pure Vanilla Beans

$12.99 Buy on Amazon

Given the price of pure vanilla extract in the grocery store, this isn’t very surprising. You can use these to make your own vanilla or in fancy desserts like crème brûlée. So really, they’re not that expensive, but over a dollar a bean still feels like a lot.

Island Harvest Unsalted Organic Macadamia Nuts - 100% Hawaiian Unsalted Macadamia Nuts are Keto Friendly, All-Natural and Non-GMO, Dry Roasted Nuts High In Fiber; 8 Ounce (Pack of 1)

Organic Macadamia Nuts

$17.99 Buy on Amazon

Macadamia nuts are just straight-up expensive. Apparently new plants take 7-10 years to begin producing nuts which then have to be harvested by hand. Likes, no wonder they’re $30 a pound.

Ka'Chava Shakes - Vanilla (Vanilla)

Ka’Chava Meal Replacement Shake

$83.38 Buy on Amazon

Ok so you do get 15 meals out of a bag which is a pretty good deal if you usually spend more than $5 per meal, but compared to other meal replacements this is pretty pricey.

OVERNIGHT SHIPPING - OLMA Beluga Hybrid Sturgeon Black Caviar from Italy - Rated Top Caviar in the World - 1 oz / 28 g

Beluga Caviar

$184.95 Buy on Amazon

There’s only one place in the US that’s allowed to produce this stuff but that’s not the only reason it’s so expensive. It can take up to 20 years for a beluga to reach maturity and produce eggs. Then they’re killed and the roe is harvested.

Golden Saffron, Finest Pure Premium All Red Saffron Threads, Grade A+ Super Negin Non-GMO Verified. For Tea, Paella, Rice, Desserts, Golden Milk and Risotto (2 Grams)

Saffron

$14.95 Buy on Amazon

If you didn’t already know about how expensive saffron is now’s the time to learn. Harvesting this spice is extremely labor intensive. Each crocus flower produces 3 pieces of saffron and over 80,000 flowers need to be harvested to produce a pound of saffron. Good thing you don’t use a lot!

Iberico Ham Shoulder Leg Cured for 24 Months, Between 20-25 Servings, 10-11 lbs

Iberico Ham

$269.99 Buy on Amazon

If you google “most expensive foods” Iberico ham is always going to be close by. It’s cured for 16-24 months and then imported all the way from Spain.

Tuscan Extra Virgin Olive Oil from Centuries-Old Trees | Tenuta Maryamado | Intense and Complex

Cold Pressed Olive Oil

$54.99 Buy on Amazon

If you’ve been to a high-end grocery store you know olive oil can get pretty pricey. It makes the list because it’s usually something you use for cooking, on bread, or in salads so your expensive bottle doesn’t stretch that far.

Golden Nest Premium Bird Nest Soup, Swallow Bird Nest 100% Natural - Made in USA, (燕窩) 6 bottles x 75ml (2.5 oz.) - (Sugar-Free)

Swallow’s Nest Soup

$53.99 Buy on Amazon

So this soup actually contains swallow’s nests, which are essentially made from bird spit. Apparently they’re very nutrient-rich and dissolve when made into soup for a healthy Chinese delicacy. Swallow nests are also very expensive given how tough they are to harvest.

Dried Matsutake Mushrooms 4 oz

Matsutake Mushrooms

$22.00 Buy on Amazon

Just once ounce of these mushrooms will run you a lot more than other mushroom varieties. They grow all over the world but it’s their rarity that makes them so costly.

Dried Matsutake Mushrooms 4 oz

Wagyu Beef

$22.00 Buy on Amazon

You’ve probably heard of Wagyu beef before but why is it so expensive? Apparently they’re fed superior feed and even massaged or serenaded to produce the high quality, marbled meat you get from Wagyu beef. Thanks, Japan!

Cafés Granell Wild Civet Arabica Coffee Beans, Medium Roast Gourmet Indonesian Luwak Coffee Gifts, 100g

Kopi Luwak Coffee

$112.49 Buy on Amazon

Not sure this is the best way to drink coffee but some people swear by it. Kopi Luwak coffee is so expensive because of how it’s made. An Indonesian animal called the civet cat digests the coffee beans and they’re harvested from its poop before being made into coffee. Yummy.

Alaskan King Crab: Colossal Red King Crab Legs (10 LBS) - Overnight Shipping Monday-Thursday

King Crab Legs

$520.00 Buy on Amazon

Can’t have fancy food without seafood! Don’t worry, you can order king crab legs online and have them delivered right to your door. Perfect for those seafood emergencies.

The Fruit Company Festival Of Fruit Basket, Perfect Birthday Gifts for Women and Men, Fresh Fruit Basket for Birthdays, Anniversaries, Job Promotions, and Other Milestones

Premium Fruit Gift Basket

$209.00 Buy on Amazon

This would make an excellent gift for your monocle-wearing friends. For around $200 you can get this fancy fruit and cheese basket delivered to your, or someone else’s, door.

La Tourangelle, White Truffle Oil, Complex Gourmet Earthy Flavor for Drizzling over Pasta, Popcorn, Vegetables, Potatoes, Soup and More, 8.45 fl oz

White Truffle Oil

$19.25 Buy on Amazon

Last oil, we promise. And truly the best for last. This olive oil is infused with white truffles so you can always feel fancy no matter what you’re making.

Prime Rib Roast, 1 count, 4.5-5 lb from Kansas City Steaks

A Rib Eye Roast

$154.95 Buy on Amazon

Mmm, rib eye. This one is a big cut of meat for sure but let’s be real – prime rib is just expensive. High-end cuts make up just 8% of the cow, no wonder they cost so much.

Godiva Chocolatier, Signature Truffles Assorted Chocolate Gift Box 24Ct, 1 ounces

A Box of Chocolates

$59.00 Buy on Amazon

Ready for some dessert after all this delicious food? How about a $60 box of chocolates? Move over Pot of Gold, there’s a new standard to bring to holiday gatherings.

MANUKA DOCTOR - MGO 1125+ Manuka Honey Monofloral, 100% Pure New Zealand Honey. Certified. Guaranteed. RAW. Non-GMO (8.75 oz)

Raw New Zealand Honey

$124.99 Buy on Amazon

Buzz buzz, here’s a new superfood for you. This honey doesn’t come in a bear-shaped bottle and it will cost you about a hundred bucks. What’s so good about it? Well honey taste and benefits changes based on what is surrounding the bees, so that’s probably what’s going on in this case.

Fresh Italian White Winter Truffle - 1.3 oz / 37 g - GUARANTEED OVERNIGHT

White Truffles

Price not available Buy on Amazon

It’s the classic expensive food. Just one ounce is nearly $250 so make sure you’re careful as you shave these onto everything you eat. You get around 3 portions per ounce so really it’s a deal at less than $100 per serving!

There you go: the most expensive foods you didn’t know you could buy online all in one place. But really, you have to strike trying things like white truffles and caviar at least once off your bucket list.

Pin It on Pinterest

Share This
Scroll to Top